10. lekce

28. prosince 2008 v 15:46 |  kurz fársijské perštiny
Tuto lekci můžete přeskočit, protože obsahuje pouze cvičení na předchozí lekce a nic nového (ani slovíčka). Stejně bych vám ale doporučil, si (alespoň některá) cvičení zkusit, abyste základy gramatiky měli bezpečně "v krvi".
(1.) Přeložte - pozor na správné koncovky minulého času (zkuste toto cvičení ústně):
Šel jsem. Zavřeli. Políbili jsme. Postavila se. Otevřeli jste. Nepoděkoval jsem. Čistil jsi. Nenašel jsi. Koupili jsme. Viděli. Neměli. Byla. Zaklepal na dveře. Neukradl. Prodal jsi. Napsala jsi. Nesedli si. Postavili jsme. Rozbil jsem.

(2.) Přeložte do češtiny:
این بستنی هست. او برادر هست. او بچه هست. آن تلویزیون هست. من خواهر هستم. تو خانم هستی. تو دختر هستی. پدر هستی. شوهر هستم. دو پسر هستیم. او غایب هست. سه معلم هستند. چهار مرد هستیم.

(3.) Najdete v každé větě jednu chybu?
من دیدند.
پنج اسب رفت.
این را نخراب کردیم.
خاله دیشب کلاه را فروجت.
این دختر در نزدد.

(4.) Přeložte tento souvislý text do perštiny:
Dobré ráno teto. Jak se máš? Minulý týden jsem tě viděl. Ty jsi mě neviděla. Měla jsi koně a psa. Viděl tě pán. Prodala jsi toho psa. Pán poděkoval. Přišla holka. Koupila koně. Ty jsi odešla. Viděla jsi dva bratry. Měli mléko. Ty jsi neměla mléko. Koupila jsi mléko, oni ho prodali.

ŘEŠENÍ CVIČENÍ
(1)
رفتم. بستند. بوسیدیم. بلند شد. باز کردید. تشکر نکردم. تمیز کردی. پیدا نکردی. خریدیم. دیدند. نداشتند. بود. در زد. ندزدید. فروختی. نوشت. ننشستند. ساختیم. شکستم \ خراب کردم.

(2)
Toto je zmrzlina. On je bratr. On je dítě. Tamto je televize. Já jsem sestra. Ty jsi paní. Ty jsi holka. Ty jsi otec. Jsem manžel. Jsme dva kluci. On je nepřítomný. Jsou to tři učitelé. Jsme čtyři muži.

(3)
první věta - špatný tvar slovesa, má být "man didam"
druhá věta - špatný tvar slovesa, má být "pandž asb raftand"
třetí věta - zápor je na špatném místě, má být "in râ xarâb nakardim"
čtvrtá věta - špatný slovosled, má být "xâle kolâh râ dišab foruxt"
pátá věta - žádná chyba

(4)
-- už se mi to sem nechce psát … jestli ste si to přeložili a chcete si být jistí že to mate dobře tak mi to pošlete na e-mail --
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.