minilekce psaní 4

17. listopadu 2008 v 12:58 |  čteme a píšeme persky
Nyní se naučíme další dvě písmena, která se chovají stejně jako předchozí "d" a "z" - tedy spojují se pouze zprava, zleva ne! Když po nich následuje nějaké písmeno, tak se napíše počáteční formou... Podívejte se, která písmena to jsou:
Asi vás hned trklo, že už tu najednou máme dvě "z"! Protože ذ a ز čteme oboje jako "z". Ničeho se neděste, prostě máme více možností jak napsat zvuk "z". To ale neznamená, že ve slovech můžeme vybrat, které "z" napíšeme! Perský pravopis je v tomto složitý, že musíte vědět, v kterých sloves se píše které písmeno! Pokud vám dvě "z" připadá až moc, tak vám musím říct, že celkem má perština 4 různá "z", která se čtou stejně. Stejně tak jako dvě různá "t", tři různá "s" atd...
Nejprve si připomenem jak se chovají písmena د ذ pomocí tohoto obrázku, který snad bude užitečný.
Tento obrázek shrnuje všechna písmena, která jsem už vysvětloval. Barevně tam máte označené spojování pokud to ještě někomu není jasné. V pravém sloupci můžete vidět, jak se "d" a "z" zleva nespojuje. A nyní se podívejte na příklady našich písmen "r" a druhého "z":
Perské písmo není těžké! Chce to jen zpočátku často (každý den) procvičovat a zkoušet si to neustále dokola. Pak už vám to vůbec nebude připadat nijak složité... učte se krok po kroku, procvičujte a bude to hračka!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.