minilekce psaní - 1

16. listopadu 2008 v 18:45 |  čteme a píšeme persky
V této rubrice budu postupně dávat minilekce, kde se můžete naučit psát v perském písmu. Nevím jestli je správné používat termín "perské písmo" neboť perská abeceda je v písemné podobě převzata z arabského písma - proto se píše zprava doleva a nepíší se krátké samohlásky. Přesto ale perská abeceda není úplně shodná s tou arabskou. Některá písmena se čtou jinak než v arabštině, přestože se píší stejně. Některá písmena arabské abecedy perština nepoužívá vůbec a naopak má některá písmena navíc oproti arabské verzi. Písmena zde budu uvádět po takových úsecích vzhledem ke tvaru písmen. Když se podíváte na perskou abecedu, tak uvidíte, že písmena mají různé tvary a liší se tím, že u stejného tvaru může být různý počet teček nad nebo pod písmenem.

V této první minilekci uvedu všechna písmeno tzv. "lodičkového tvaru". Když se na ně podíváte, tak si všimnete, že základním tvarem je taková lodička:

Všimněte si té "lodičky"! Každá "lodička" má ale jiný počet teček pod sebou nebo nad sebou. Tyto tečky můžu přirovnat českým čárkám a háčkům - jinými slovy, tyto tečky zásadně mění čtení každého písmene!!! A nyní se podíváme na každé písmeno podrobněji.

Toto písmeno čteme jako B. Pamatujte si tedy, že "lodička" s tečkou pod je "b". Pokud mluvíte anglicky tak vám možná pomůže to, že anglicky "pod" se řekne "below" - tedy jakmile je tečka BELOW čteme to jako … B. Úplně vpravo je samostatná forma tohoto písmene. Vlevo od samostatné formy je počáteční, pak středová a nakonec koncová forma. Když píšeme slova, spojujeme písmena dohromady a podle toho, jestli je písmeno na začátku, uprostřed nebo nakonci použijeme odpovídající tvar písmene.

Toto písmeno čteme jako P. Tvar lodičky je stejný ve všech formách jako u B - pouze se liší počteme teček (tři pod).

Toto písmeno čteme jako české T.


A toto (poslední lodička) čteme jako české S.
Nyní si ukážeme, jak se tato písmena spojují dohromady ve slovech. Je to docela jednoduché, jen musíte dávat pozor na tvar "lodičky" a počet teček (samozřejmě). Jak víme, krátké samohlásky (v perštině pouze a, e, o) se nepíší takže je ani v následujících příkladech nehledejte!


No, takže to zas tak těžké není ne? Zkoušejte si psát a psát, vymýšlejte různé varianty, kombinace písmen. Nevadí že vámi napsaná slova nic neznamenají, jde o to abyste dobře věděli co se jak píše a dostali to "do krve". Až budete perfektně umět tato "lodičková" písmena, tak můžete jít na další minilekci psaní!


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 širín širín | 31. prosince 2009 v 22:44 | Reagovat

velmi naučné!!!!!!!!:)

2 Lenka Eslami Lenka Eslami | E-mail | 10. května 2010 v 12:04 | Reagovat

Hledám někoho, kdo se domluví česko-persky, přijede mi návštěva na 14 dní a potřebuji za úplatu vypomoct s překlady při doprovodu návštěvy po česku, není nutná zkouška z jazyka. E-mail: eslami@seznam.cz

3 katka katka | 6. srpna 2010 v 15:23 | Reagovat

díky! je to super!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.