2. lekce

31. října 2008 v 16:02 |  kurz fársijské perštiny
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud jste již ztrávili první lekci (zas tolik toho v níc přece jenom nebylo) můžete se vrhnout na druhou lekci (samozřejmě jen tehdy, pokud chcete a baví vás to, pokud ne tak to nechte na jindy). Ve druhé lekci si přidáme nějaká slovesa, naučíme se základy pro skládání vět v perštině a naučíme se naše první podstatná jména! :) Máte taky takovou radost? :) Tak tedy, tady máte nová slovíčka i s novými slovesy:
Možná byste se chtěli zeptat, proč přepisuju "ch" jako "x". Je to jednoduše proto, že to není "ch" - tedy alespoň ne to české ch. Perské ch zní chrčivě, proto ho přepisuju jako "x", aby vás to snad nesvádělo ke špatné výslovnosti! A nyní se podíváme na nějakou gramatiku…


pořádek slov ve věte - základ, předmět


Abychom složili větu, musíme mít podmět (i když ten můžeme vypustit) a sloveso. V perštině stojí podmět na začátku věty a sloveso až na konci věty. Pokud máme jen podmět a sloveso, není na tom nic těžkého. Už umíme přeložit například větu "já jsem šel" - tedy v perštině: "man raftam". V této větě není nic až tak odlišného od češtiny. My se ale naučíme vložit do věty předmět. Předmětem je třeba slovo "muže" ve větě "viděl jsem muže". Viděl jsem koho? co? - muže. V perštině stojí předmět za podmětem, sloveso tedy stojí až za předmětem. Takže jako bychom říkali "já muže viděl, já tebe slyšel, já auto měl" apod. Nyní ale, jak ze slova uděláme předmět? Vložíme za dané slovo "" - tím ze slova uděláme předmět!


muže - mard rá


ženu - zan rá


tebe - tó rá


auto - móšin rá


knihu - ketáb rá


podmět > předmět (… rá) > sloveso


A teď už můžeme klidně skládat jednoduché věty… Například tyto:


Viděl jsem auto. Nejprve sloveso - tedy "man…", pak předmět - tedy "man móšin rá…" a nakonec sloveso - tedy "man móšin rá didam". Jednoduché ne? Podívejte, kolik vět už můžete složit:

Překlad by měl být jasný, ale raději ho zde uvedu:


první sloupec (odshora dolů):


zavřel jsem dveře, zavřel jsem okno, zavřel jsem knihu, zavřel jsem auto, viděl jsem tě, viděl jsem muže, viděl jsem ženu, viděl jsem auto, viděl jsem kamaráda


druhý sloupec (odshora dolů):


měl jsem auto, měl jsem tebe, políbil jsem tě, políbil jsem knihu, políbil jsem ženu, políbil(a) jsem muže, napsal jsem knihu, rozbil jsem auto


Chtěl bych upozornit, že v perštině se nerozlišuje, jestli to říká muž nebo žena, nebo jestli mluvíme k muži či ženě (alespoň v minulém čase ne). Proto v překladu není rozdíl mezi "rozbil jsem" a "rozbila jsem" - obojí je "šekastam".


Jestli se chcete přesvědčit, že druhou lekci chápete, přeložte tyto věty a pošlete mi je na e-mail (Paseka14@seznam.cz) a já vám je zkontroluju :)


1) Viděl jsem ho/jí.


2) Viděl jsem vás - tykání.


3) Políbil jsem ji.


4) Napsal jsem to.


5) Rozbil jsem to.


6) Koupil jsem auto.


7) Prodal jsem knihu.


8) Myl jsem ji.


9) Myl jsem okno.


10) Myl jsem dveře.


A to je všechno pro druhou lekci :) Doufám, že si zkusíte přeložit i tyto věty a pošlete mi je - pokud možno napsané persky (perskou abecedou).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kap. Kap. | Web | 12. ledna 2009 v 23:33 | Reagovat

Salam, nechci moc rýpat, ale jen taková menší poznámka.. možná spíš z hlediska češtiny, nebo obecně jazykového - předmět může mít i jiné pády, než čtvrtý..

2 dust-e afghani dust-e afghani | 20. ledna 2009 v 13:06 | Reagovat

nešastan je sedět, nikoli mýt (= šostan)

3 autor... autor... | 13. června 2009 v 12:11 | Reagovat

Nešastan je opravdu sedět, nějak sem se tam upsal.. musím tu všechno po delší době projít a opravit pár překlepů... A přidám další lekce a ještě rubriky k tádžické perštině.

4 autor... autor... | 13. června 2009 v 12:18 | Reagovat

Ještě k tomu komentáři o předmětu - ano, předmět může být i v jiném pádě než čtvrtém. V perštině se ale pomocí "râ" označuje pouze předmět přímý - tedy ten ve čtvrém pádě.

5 Iva Iva | 26. července 2010 v 15:28 | Reagovat

Dobrý den, ráda bych se naučila mluvit dari, písmo je složitější než jsem si myslela, nemohl by jste k větám perské abacedy psát i jak se tato věta vyslovuje? děkuji

6 Richardrox Richardrox | E-mail | Web | 12. listopadu 2017 v 23:30 | Reagovat

Doctors have many challenges to face as they are perennially surrounded by patients, diseases, hospital duties and over-extended or odd shift timings. Universally, doctor is considered to be a noble profession and respectable one at that, but a doctor also has to work under immense pressures, emotional strains and other physical challenges.

A regular physician like most of us at some point face will have to deal with personal situations such as important family affairs, family holidays, sickness or pregnancy that may force them to abandon medical duties. At the same time, a hospital or a healthcare facility is also constantly faced with emergency situations that demand all hands on deck round-the-clock. Therefore, every hospital, clinic or nursing home is compelled to hire locum tenens or substitute doctor in order to keep the staffing under control at all times.

In fact, locum doctors are the most valuable asset for the medical community because they provide quality medical care and act as a helping-hand in emergency situations when the medical facilities need them the most.

Unlike regular or permanent doctors, locum doctor jobs are also ideal career options for medical interns and graduates because they offer a wide array of medical exposure in varied medical specialties, work cultures and healthcare systems. Locum jobs are challenging and flexible, thus an increasing number of medical professionals have benefitted from these jobs, so whether one is looking for a family physicians position or in a hospital or in a clinic, locum jobs for doctors are available at all levels and in different healthcare systems.

In addition, being a locum doctor gives a medical professional the control over their working hours, location of work and choice of area of specialisation. Technically, locum positions are not restricted to general physicians but they are also extended to other fields of medical specialisations such as cardiology, neurology and many more.

Travelling can be an integral part of locum jobs, and these distinctive features are a boon for many dedicated medical professionals who are eager to expand their medical careers with loads of multi-cultural medical experiences. The fact that locum agencies in the UK recruit tens of thousands of locums from across the globe in various NHS hospitals, private clinics, nursing homes and other public hospitals speaks volume of the popularity of locum jobs.

Locating or getting a locum tenens job is a simple task as long as you are registered with one of the many reputable locum agencies. These agencies act as the middle man between locum tenens and medical facilities, and they also look after all the details pertaining to travel for locum tenens, accommodation and the nature of locum work.

Thus, maintaining a healthy locum doctor-agency relationship benefits both the parties, and it also increases the probability of getting recommendable employment opportunities and businesses or vice-versa.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.