Kde se s perštinou setkám? K čemu mi je?

21. září 2008 v 11:08 |  o perštině
Perštinou se mluví v Íránu, Afghánistánu a Tádžikistánu. V těchto zemích je perština úředním jazykem. Pokud se člověk do těchto zemí nechystá, tak se s perštinou v běžném životě jen těžko setká. Spousta Íránců žije i v USA, ale ti obvykle mluví anglicky, takže není důvod, kvůli nim umět persky. To by se ani nás, jako Čechů, zrovna moc netýkalo. Potkat ve městě někoho, kdo mluví persky by bylo velké štěstí.
Tak proč se vlastně perštinu učit? Je spousta lidí, kteří jsou okouzleni orientem a bezhlavě se vrhají do studia orientálních jazyků. V jejich případě se mnohdy ani nedá používat slovo "studium", neboť v drtivé většině případů člověk s tímto studiem skončí po několika pokusech "naučit se něco víc než fráze". Jsou však i lidé, kteří se o tyto jazyky skutečně zajímají a studují je třeba i desítky let. Ti by vám řekli spoustu důvodů, proč se perštinu učit. Jedním z takových důvodů může být neopakovatelné kouzlo perského jazyka. Jako by na vás z perštiny vyskakovala dávná historie rozlehlé Persie. To už jsou ale osobní pocity každého jedince.
Můžeme se perštinu učit jen tak, nebo pro budoucí zaměstnání. V České republice jsou školy, kde můžeme perský jazyk studovat. Můžeme se ji naučit i sami (pokud na to máme buňky) z internetu. Na internetu je spousta stránek, kde se s perštinou setkáme. Většinou to však chce umět i anglicky (což snad není potřeba dnes už nijak zdůrazňovat). Bez angličtiny už skoro ani ťuk.
Takže, kde na internetu najdu perštinu? Pokud se chceme učit podle lekcí, doporučuju tuto stránku:
http://www.easypersian.com
Je tam něco přes 150 lekcí, některé věci jsou namluveny rodilým mluvčím, jsou tam i písničky s překladem a vysvětlením, spousta textů a cvičení s řešením. Z této stránky se učím i já.
Pokud už persky umíme nebo se chceme jen zdokonalovat tak už si můžeme na internetu v perštině vyhledat cokoliv (od zpráv až po rádio či seriály v perštině na youtube). Když se učíme persky doma, je velmi důležité často poslouchat - na to se nám velmi hodí výše zmiňovaná stránka a nebo youtube...
No a k čemu nám perština je? Obyčejnému "tuctovému" člověku asi k ničemu... Někdo s peštinou může zabít čas. Někdo chce umět perštinu aby byl zajímavější a nebo aby se odlišil od nudné šedi všedního života většiny lidí. Každý si může najít svůj důvod. Perština je krásná! Možná, až se jí začnete učit, tak zjistíte, že čím víc toho umíte, tím víc toho chcete umět a tím víc v tom jazyce "plavete", jako já :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ZdenekF ZdenekF | E-mail | 17. ledna 2017 v 21:03 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na farsi.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

2 ZdenekV ZdenekV | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 16:06 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.